سرخط خبرها
Your SEO optimized title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / دسته‌بندی نشده / حوزه نیوز :جلسه توجیهی گرایش فلسفه عمومی ویژه طلاب سطح دو برگزار شد

حوزه نیوز :جلسه توجیهی گرایش فلسفه عمومی ویژه طلاب سطح دو برگزار شد

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حجت الاسلام مجید ابوالقاسم زاده مدیرگروه آموزشی فلسفه اسلامی در جلسه توجیه گرایش فلسفه اسلامی که با حضور طلاب دوره عمومی برگزار شد، به اهمیت این رشته، ضرورت و سیاست‌های گروه و همچنین ارائه مواد درسی در سه مقطع گرایشی و تکمیلی سطح سه و چهار پرداخت.

مدیر گروه آموزشی فلسفه اسلامی اظهار داشت: موضوع تفکر و خردورزی از موضوعات بسیار مهم و کلیدی در معارف دین اسلام است، به گونه ای که در قرآن کریم تأکید فراوانی بر تعقل و تفکر شده و بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب، فلسفه اسلامی پایه دین و مبنای همه معارف دینی در ذهن و عمل خارجی انسان است.

وی با بیان اینکه رشته فلسفه در میان شاخه های علوم و دانش بشری بیش از همه، بر تفکر و روش عقلی تأکید دارد، تصریح کرد: فلسفه همواره از پیش از اسلام تا به امروز در حال توسعه و رشد و شکوفایی و بالندگی بوده و در حوزه های مختلف پاسخگوی نیازهای بشر است.

حجت الاسلام ابوالقاسم زاده در ادامه به ضرورت تحصیل در رشته فلسفه اسلامی اشاره کرد و گفت:

1) فلسفه هم زمینه‌های تفکر و شکوفایی اندیشه را در انسان به وجود می‌آورد و هم باعث ارتقای سطح نگاه انسان به موضوعات دیگر اسلامی می‌شود.

2) تأکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت فلسفه تا حدی که آن را فقه اکبر نامیدند و مرکز آن را حوزه های علمیه خواندند، ضرورت ایجاد رشته فلسفه اسلامی در این مرکز را ایجاب می کند.

3) امروز مکاتب فکری و اعتقادی مختلف غربی که در قالب عرفان‌های نوظهور پدیدار شده است و هر یک با نگاه خاص فلسفی اذهان جوانان مسلمان را به سوی بی‌دینی و ابتذال فرهنگی می‌کشانند بیش از پیش تدوین رشته فلسفه اسلامی ضروری به نظر می رسد.

4) ضرورت فلسفه در جهان چنان جدی انگاشته شده که به صورت رسمی در مقطع ابتدائی برای کودکان آموزش داده می‌شود و بی توجهی مسلمانان به این امر در آینده‌ای نه چندان دور باعث تقابل نابرابر فیلسوفان اسلامی و غیر دینی خواهد شد که در این میان آموزش فلسفه برای بانوان که متصدی اصلی آموزش و تربیت کودکان در خانه و آموزشگاه‌ها هستند باعث تقویت بنیان فکری مسلمانان خواهد شد.

5) از سویی، تربیت دینی بانوان در حد عام در حوزه ها صورت می پذیرد، ولی مرکزی که به تربیت محققان و مربیان و مشاوران متخصص در حوزه فلسفه اسلامی، و اثر گذار در حوزه های مدیریت فرهنگی و آموزشی، در مورد بانوان بپردازد، وجود ندارد. فقدان چنین مراکزی ضرورت ایجاد و شکل گیری رشته فلسفه اسلامی به ویژه در شهر مقدس قم با مدیریت جامعه الزهرا برای طلاب خواهر که مقام معظم رهبری هم به مرکزیت فلسفه در قم تاکید داشتند را دو چندان می کند.

مدیر گروه آموزشی فلسفه اسلامی در ادامه به سیاست های گروه فلسفه اسلامی این مؤسسه اشاره کرد و توجه خاص به تأثیرپذیری فلسفه اسلامی از قرآن و سنت و پیامبر و اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، تقویت استقلال فكری و اعتماد به نفس در مسائل فلسفی، اهتمام بر درك و به‌كارگیری متون و منابع مهم و اصلی فلسفه اسلامی و تأكید بر توسعه آموزش‌ پژوهش‌محور را از جمله سیاست های گروه فلسفه اسلامی برشمرد.

وی افزود: تأكید بر نقش محوری زن در تحكیم خانواده در كلیه امور آموزشی و پژوهشی، توجه به ویژگی‌های بانوان در برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و تربیتی و شناسایی استعدادهای ویژه جهت تصدی امور تحقیق، تدریس، مدیریت و تبلیغ از دیگر سیاست های این گروه آموزشی است.

حجت الاسلام  ابوالقاسم زاده همچنین به زمینه‌های فعالیت فارغ‌التحصیلان در این رشته اشاره کرد و اظهار داشت: فارغ التحصیلان این رشته می توانند در حوزه تدریس دروس علوم عقلی در مراکز علمی دانشگاهی و حوزوی، تدوین و نقد مقالات علمی در حوزه علوم عقلی، راهنمائی و مشاوره تحقیقات و پایان نامه ها و مقالات علوم عقلی مشغول به فعالیت شوند و یا به عنوان محقق و پژوهشگر در مسائل علوم عقلی فعالیت کنند.

وی در پایان به معرفی دروس گرایش فلسفه اسلامی (سطح 2) و همچنین عناوين و مشخصات تفصيلي دروس سطح 3 رشته فلسفه اسلامی پرداخت.

 

 

۳۱۳/۳۲


Source link

درباره ی مصطفی

همچنین ببینید

مجلس عزاداری شهادت امام حسن مجتبی(ع) در دفتر حضرت حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی

مجلس عزاداری شهادت امام حسن مجتبی(ع) در دفتر حضرت حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مجلس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.